Uprawa boczniaka na słomie

Można uprawiać grzyby kupując gotowy balot z podłożem po inkubacji (uprawa bardziej pewna), bądź podłoże przygotować samemu, kupując tylko grzybnię ziarnistą, ale jest to dość kłopotliwe i nie zawsze się udaje w warunkach amatorskich.

Przygotowanie podłoża pod boczniaka

Do uprawy boczniaka polecana jest słoma żytnia, pszenżytnia, pszenna. Słoma powinna być świeża, nie spleśniała, którą należy pociąć na sieczkę długości około 2cm i zapakować w worek jutowy. Worek taki umieszczamy w dużym pojemniku (kocioł, wanna) i słomę zalewamy wrzącą wodą. Następnego dnia wodę zimną wylewamy i na nowo zalewamy wrzątkiem. Czynność tą należy powtórzyć 2 krotnie. Po tym zabiegu worek należy wyjąć z wody i odstawić aby obciekł. Wilgotność sieczki (podłoża) w worku powinna wynosić po tych zabiegach około 70% a temperatura około 25 stopni Celsjusza.

Grzybnia boczniaka

Teraz przystępujemy do szczepienia grzybnią. W tym celu bierzemy worek foliowy dość gruby o średnicy ok. 50cm i wysokości 100cm, perforowany na całej powierzchni, kolejno wkładamy porcje sieczki posypując je grzybnią i mocno ugniatamy, aż do napełnienia worka. Na koniec worek zawiązujemy.

Na jeden worek o wadze około 20kg podłoża trzeba zużyć 40-50dag grzybni ziarnistej. Po zaszczepieniu sieczki grzybnią musimy zapewnić odpowiednie warunki, aby mogła rozrastać się w podłożu. Najlepiej worek taki umieścić w pomieszczeniu, gdzie temperatura powietrza będzie około 18-22 stopni Celsjusza, a temperatura podłoża nie powinna przekraczać 28 stopni Celsjusza. Po około 16-20 dniach worek powinien być przerośnięty grzybnią.

Podstawowe czynności do wzrostu boczniaka na słomie:

  • Posiekaj, namaczaj i pasteryzuj słomę w temperaturze 65-82 stopni Celsjusza przez 1-2 godziny.
  • Odcedź słomę, ostudź i następnie wymieszaj w zaszczepiaczu grzybowym z co najmniej 10% współczynnikiem zaszczepiania.
  • Włóż mieszankę słomy / zaszczepiacza do odpowiedniego pojemnika do owocnikowania.
  • Pozwól skolonizować w temperaturze pokojowej. Powinno to zająć 7-14 dni.
  • Przenieś do komory do owocnikowania lub innego odpowiedniego środowiska, aby zainicjować wzrost owocników grzyba.
  • Zbieraj i ciesz się!

Co będziesz potrzebował?

  1. Słoma, słoma pszenna lub słoma owsiana w dość dobrym stanie.
  2. Metoda pasteryzacji. Lubię używać palnika propanowego i dużego bębna.
  3. Zaszczepiacz Grzybów. Upewnij się, że wybierasz gatunek grzyba, który dobrze rośnie na słomie, taki jak boczniaki.
  4. Pojemnik do owocnikowania, taki jak rurka z tworzywa sztucznego lub wiadro o pojemności 19 litrów z otworami wywierconymi w bokach.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności