Uprawa na słomie

Można uprawiać grzyby kupując gotowy balot z podłożem po inkubacji (uprawa bardziej pewna), bądź podłoże przygotować samemu, kupując tylko grzybnię ziarnistą, ale jest to dość kłopotliwe i nie zawsze się udaje w warunkach amatorskich.

Przygotowanie podłoża pod boczniaka

Do uprawy boczniaka polecana jest słoma żytnia, pszenżytnia, pszenna. Słoma powinna być świeża, nie spleśniała, którą należy pociąć na sieczkę długości około 2cm i zapakować w worek jutowy. Worek taki umieszczamy w dużym pojemniku (kocioł, wanna) i słomę zalewamy wrzącą wodą. Następnego dnia wodę zimną wylewamy i na nowo zalewamy wrzątkiem. uprawa boczniaka na słomie Czynność tą należy powtórzyć 2 krotnie. Po tym zabiegu worek należy wyjąć z wody i odstawić aby obciekł. Wilgotność sieczki (podłoża) w worku powinna wynosić po tych zabiegach około 70% a temperatura około 25 stopni Celsjusza.

Szczepienie grzybnią boczniaka

Teraz przystępujemy do szczepienia grzybnią. W tym celu bierzemy worek foliowy dość gruby o średnicy ok. 50cm i wysokości 100cm, perforowany na całej powierzchni, kolejno wkładamy porcje sieczki posypując je grzybnią i mocno ugniatamy aż do napełnienia worka. Na koniec worek zawiązujemy.

Na jeden worek o wadze około 20kg podłoża trzeba zużyć 40-50dag grzybni ziarnistej. Po zaszczepieniu sieczki grzybnią musimy zapewnić odpowiednie warunki, aby mogła rozrastać się w podłożu. Najlepiej worek taki umieścić w pomieszczeniu, gdzie temperatura powietrza będzie około 18-22 stopni Celsjusza, a temperatura podłoża nie powinna przekraczać 28 stopni Celsjusza. Po około 16-20 dniach worek powinien być przerośnięty grzybnią.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w tutaj    Zamknij